6TH CK MALAYSIA CLASSIC INTERNATIONAL TAEKWONDO CHAMPIONSHIP 2011

May 25, 2010

Calling all fighters!! Invitation to participate in 6TH CK MALAYSIA CLASSIC INTERNATIONAL TAEKWONDO CHAMPIONSHIP 2011 will be held at Badminton Stadium Cheras,Kuala Lumpur Malaysia on 16th-17th July 2011.

The event was organize by Master C.K Karan,  hoping more locals and international atheletes participating in this prestige event while promoting Malaysia and sports development as a whole. The last event, 5th Petaling International Taekwondo Championship 2009 seeing exponents from Australia, Singapore and India fighting for their best and all are eager to come again for the next tournament that will be held in Malaysia.So here it is.

Those who are interested to participate can write their comment and we will update and post details about the tournament later.

See you in Malaysia for the 6th CK MALAYSIA CLASSIC INTERNATIONAL TAEKWONDO CHAMPIONSHIP 2011!! PARTICIPATE NOW!! IF YOU HAVENT RECEIVE INVITATION FROM US AND WISH TO PARTICIPATE, PLEASE DOWNLOAD THE PARTICIPATION FORM AT DOWNLOAD FORM PAGE.

SEE YOU THERE!!


And Here Are The Winners!!!!Congratulation Fighters..

July 28, 2009
5TH PETALING INTERNATIONAL TAEKWONDO CHAMPIONSHIP 2009
         
MALE 10-13      
CATEGORY GOLD SILVER BRONZE-1 BRONZE-2
FIN BLW 22 AQIL DANISH AZMAN (KORYO TKW CLUB) MOHD BADRUL AMIN (KORYO TKW CLUB) MUHAMMAD AMEERUL EIZLAN (PRO SPORT TKW) AGILAN S/O GOPAL (ADVENTURE TKW ACADEMY)
FLY 22-24 MOHD AMEERUL EIZWAN        (PRO SPORT TKW) ZULHIFZHAN ZULHAIDI (KORYO TKW CLUB) SAFUAN MOHD GHAZALI (PRO SPORT TKW) MUHAMMAD SYAMIM HAMZI MD ADNAN (PETALING DISTRICT TKW TEAM)
BANTAM 24-26 MOHD FIRZANI HAIKAL (PRO SPORT TKW) MUHAMMAD KHAIRIEL SHAH (PRO SPORT TKW) ASRI BI SALMAN (KUALA LANGAT DIST TKD) AVINESH DEV ARUMUGAM (VIVA TKW CLUB)
FEATHER 26-29 SUREN (KORYO TKW CLUB) AIMAN ASHRAF MOHD HANAZI (PRO SPORT TKW) DEVENDRAN A/L GANESAN (SAUJANA TAEKWONDO CLUB) KANSARIT  KAEWCHANG (THAILAND)
LIGHT 29-32 PIPAT  PHUENGPHAINGAM (THAILAND) BILAL MIMI (ATV- POWERHOUSE) HEMANTH PILLAI (PETALING DISTRICT TKW TEAM) RITHIKIAT (THAILAND)
WELTER 32-35 DHYAKSA ASADHA PARAMATWA (JOGJAKARTA TKW CTR) THITIPONG LAOCHAROENSUK (THAILAND SYAH ILHANS DEDYUS ILAHI (PRO SPORT TKW) MUHAMAD HANIF FAHMI (PRO SPORT TKW)
LIGHT MIDDLE 35-39 M ARDISA ABHIYOGA (JOGJAKARTA TKW CTR) HAMISH EVANS (TEAM VICTORIA TADA TONGTAVEETADPONG (THAILAND NABEL ASYHAR (EXTREME TKW CLUB)
MIDDLE 39-43 DANIEL KRISNANDA DILANTIKA (JOGJAKARTA TKW CTR) NAZWAN NORDIN (PRO SPORT TKW) BILAL MOHTADI (ATV- TEAM TKW)- Medal taken FOO YONG WHEY KORYO TKW CLUB
LIGHT HEAVY 43-47 ASKIN OVALI (ATV- TEAM TKW) MUSTAFAA OLOMI (CHARLES RAWLINS TWD CTR) MOHD IQBAL MOHAMMAD (KORYO TKW CLUB) JOSHUA OOI QUAN CHEN (J H KIM TKW INST.)
HEAVY ABV 47 ANTHONY ZIINO (TEAM VICTORIA) JACOB BUCCELLA (TEAM VICTORIA) GURPREET SINGH (PETALING DISTRICT TKW TEAM) MATTEO ARESCA (ATV- POWERHOUSE)
         
MALE 14-17      
CATEGORY GOLD SILVER BRONZE-1 BRONZE-2
FIN BLW 45 MUSTAFAA OLOMI (CHARLES RAWLINS TWD CTR) AFIQ SAFWAN B SAHARUDDIN (SAUJANA TAEKWONDO CLUB) MOHD SYAFIQ SUHAIMI (KORYO TKW CLUB) AZFAR AMIN (KORYO TKW CLUB)
FLY 45-48 NICHOLAS LEPOURIS(CHARLES RAWLINS TWD CTR AHMAD WAQIUDIN (KORYO TKW CLUB) LOK WIE CHANG SAARAN RAAJ (VIVA TKW CLUB)
BANTAM 48-51 CHRISTOPHER SMART (Team Victoria) MUHAMMAD KHIDIR BIN ZAINAL (SPEED POWER TKW) SHATHIAYIA SEELAN A/L JOGESWAREN (SAUJANA TAEKWONDO CLUB) MUHAMMAD SYIMIR HAZIM MD ADNAN (PETALING DISTRICT TKW TEAM))
FEATHER 51-55 HARITH FEIZAL MAT NOR (KORYO TKW CLUB) PAUL OTAGO (CHARLES RAWLINS TWD CTR) MUHAMMAD AMIRUL B MUSTAPA KAMAL (SPEED POWER TKW) JOSEPH ZIINO (TEAM VICTORIA )
LIGHT 55-59 JAIKSHEN MANOHARAN(ATV- TEAM TAEKWONDO KALISWAREN VANIAPPAN(CHARLES RAWLINS TWD CTR JASON LEUNG (TEAM VICTORIA) JACOB ANDRACZKE (TEAM VICTORIA)
WELTER 59-63 JACK MARTON (TEAM VICTORIA) DANIEL SAFSTROM (ATV-TEAM TAEKWONDO) DANIEL TEGUH (PRO SPORT TKW) KALAIARASU A/L VIJAYAN (SAUJANA TAEKWONDO CLUB)
LIGHT MIDDLE 63-68 MUHAMMAD RIFQI AFIQ (EXTREME TKW CLUB LOH KEE YUAN(K C TKW ACADEMY JAKE ARNOLD (CHARLES RAWLINS TWD CTR MUHD AFIF RAMLEE(PRO SPORT TKW
MIDDLE 68-73 DENNIS RAWLINS(CHARLES RAWLINS TWD CTR THEEBAN THAVANANDAM(EXTREME TKW CLUB CHRISROPHER FARRELL (TEAM VICTORIA KAMARUL SIDDIQ SULAIMAN(KORYO TKW CLUB
HEAVY ABV 78 CHAD CROSS (CHARLES RAWLINS TWD CTR MOHD HAIKAL (KORYO TKW CLUB) M. FEBRIANTONO(JOGJAKARTA TKW CTR AJMAL FAIZ (KORYO
         
         
FEMALE 14-17      
CATEGORY GOLD SILVER BRONZE-1 BRONZE-2
FIN BLW 42 FITRIYA ABU MANSOR (KORYO TKW CLUB NUR SHAZLYNN SHAH(PRO SPORT TKW TENGKU DEWI AHDIYANA(EXTREME TKW CLUB ATIKAH ERDISON(PRO SPORT TKW
FLY 42-44 DIYANA AZIRA MOHD AZLAN(KORYO TKW CLUB TIAANA DICICCO(CHARLES RAWLINS TWD CTR) AIN NATASHA ABDUL GHANI (PRO SPORT TKW) FATIN SYAZANA BT KAMARUL ZAMAN (KORYO TKW CLUB)
BANTAM 44-46 NUR ADRINA SAIDIN (KORYO TKW CLUB) PRIYA BALAKRISHNAN (PETALING DISTRICT TKW TEAM) NURUL YASMIN ROSLAN (PRO SPORT TKW) FARAH HANUM MAHAMAT (KORYO TKW CLUB)
FEATHER 46-49 CLARE FRANCIS (CHARLES RAWLINS TWD CTR) IZZATI BT AHMAD (SPEED POWER TKW) NUR NADIA (EXTREME TKD) JULAINA TASHA SUKARDI  (KORYO TKW CLUB)
LIGHT 49-52 NURUL FAZLIN NATASHA ROSLAN(KORYO TKW CLUB GRESSIA YOLANDA ISMAIL(KORYO TKW CLUB SONIA BRAMWELL (TEAM VICTORIA NOR FAZLIZA AMANINA(EXTREME TKW CLUB
WELTER 52-55 ENISE AYANLAR (ATV- POWERHOUSE SITI FATIMAH REMY(KORYO TKW CLUB FATIN IZZATY ROZALI(KORYO TKW CLUB JULIDE MURAT(ATV- POWERHOUSE
LIGHT MIDDLE 55-59 ALANA POZZEBON(ATV- TEAM CARLO BRIGITTE MEMMOLO (TEAM VICTORIA NURUL ATIQAH BT MOHD RANI (DYNAMIC TKW MARTIAL ART ACADEMY ANATI MARIYAH (KORYO TKW CLUB
MIDDLE 59-63 EMILY O’SULLIVAN (CHARLES RAWLINS TWD CTR NADINE VENTER (CHARLES RAWLINS TWD CTR    
LIGHT HEAVY 63-68 MEGAN BUTTERWORTH (TEAM VICTORIA) MARIA IOANNOU (TEAM VICTORIA) NUR SOLEHAH IZZATI(EXTREME TKW CLUB SITI NORIDAHAYA (KUALA LANGAT DIST TKD
         
         
         
         
MALE 18 ABV      
CATEGORY GOLD SILVER BRONZE-1 BRONZE-2
FIN BLW 54 MOHD AIDIL AZUAN (KORYO TKW CLUB) MOHD DINIE AJMAL (KORYO TKW CLUB) ADLY SUPRATMAN B DAHLAN (TDLM) B.SATHIYSWARAN (VIVA TKW CLUB)
FLY 54-58 RUSFREDY TOKAN (MALAYSIA NATIONAL TEAM) MAX MOLOUGHNEY (MTC – TEAM VICTORIA K.A.C.R.SAMPATH ALAHAKOON (SRILANKA) FERDIANSYAH (PRO SPORT)
BANTAM 58-62 RYAN CHONG WY LUNN (MALAYSIA NATIONAL TEAM) MESUT KAHRAMAN (MTC – TEAM POWERHOUSE) RIZZATDIN SHAHRUDIN (KORYO TKW CLUB) TAMER GENC (MTC – TEAM TAEKWONDO)
FEATHER 62-67 MOHD AFFIFUDDIN B OMAR SIDEK (MALAYSIA NATIONAL TEAM) CALLUM TWADDELL (MTC  TEAM VICTORIA) ROBERT ROBERTSON (CHARLES RAWLINS TWD CTR) DOMINIC TAYLOR (MTC – TEAM VICTORIA)
LIGHT 67-72 IBRAHIM NASSER (MTC -  TEAM VICTORIA) SIMON JONES(MTC -  TEAM VICTORIA) BAZOOKA (SMART TKW) MATTHEW OKA (MTC – TEAM VICTORIA)
WELTER 72-78 RUBEN ORANGE (MTC – TEAM VICTORIA) ALEX PHILLIPOS (MTC – TEAM VICTORIA) HEMARAJ (VIVA) BRETT KENDALL (CHARLES RAWLINS TWD CTR)
MIDDLE 78-84 HARRIS IOANNOU (MTC – TEAM VICTORIA) NAGARAJAN A/L MARIMUTHU (TDLM) CHU JEN SEN (KORYO TKW CLUB)  
HEAVY ABV 84 CHAD CROSS (CHARLES RAWLINS TWD CTR) GLEN HARRIS (MTCTEAM VICTORIA) WONG KAI MEN (TDLM) GLEN HARRIS (MTC – TEAM VICTORIA)
         
         
         
         
FEMALE 10-13      
CATEGORY GOLD SILVER BRONZE-1 BRONZE-2
FIN BLW 21 SITI NUR AINI (PRO SPORT TKW) HUGITAA A/P RAVI (ADVENTURE TKW ACADEMY) NURLEESHA (PRO SPORT) ADRIANA ZULAIKHA BEE (VIVA TKW CLUB)
FLY 21-23 NURUL AQILAH ABD GHANI (PRO SPORT TKW) NUR NADIAH MAZLAN (PRO SPORT TKW) THURGADEVI MURUGAN (ADVENTURE TKW ACADEMY) NUR SYAZANA (EXTREME TKW CLUB)
BANTAM 23-25 FAZLIN AMIRA MARNIZAM (PRO SPORT TKW) NABILAH HUSNA (PRO SPORT TKW) MASHEDAH (PRO SPORT) ALISYA SUHAIMI (EXTREME TKW CLUB)
FEATHER 25-27 FARAH ALISA ROSLA (KORYO TKW CLUB) TAN SIEW FANG (SAUJANA TAEKWONDO CLUB) WAN NURUL SYAZA AQILA WAN HUSSIN (PRO SPORT TKW) NUR ATIQAH (EXTREME TKW CLUB)
LIGHT 27-30 TUNYARAT TONGTAVEETADPONG (THAILAND) SAMANTHA (MTC – TEAM CARLO) NUR ALWANI NABILAH (PETALING DISTRICT TKW TEAM) CECILIA (VIVA)
WELTER 30-33 ISARIN THAVEEPTHA VOMVOY (THAILAND) SITI NURSARAH (PRO SPORT TKW) ANATI AUNI NORDIN (KORYO TKW CLUB) MAS DIYANA AMIRA (ADVENTURE TKW ACADEMY)
LIGHT MIDDLE 33-36 JASMIN NABILA (KORYO TKW CLUB) DWI REGINA ISMAIL (KORYO TKW CLUB) CARLY MANCUSO (MTC- TEAM CARLO) TIAANA DICICCO (CHARLES RAWLINS TWD CTR)
MIDDLE 36-40 MOHANA PRIYA MARIAPPEN (KORYO TKW CLUB) NUR FARADILA AZMAN (KORYO TKW CLUB) JAHAN OLOMI (CHARLES RAWLINS TWD CTR) ARINA SYAHIRAH (KORYO TKW CLUB)
LIGHT HEAVY 40-44 HARSHVENE RAMESH (PETALING DISTRICT TKW TEAM) SHAHNAZ BINTANG SERASI (JOGJAKARTA TKW CTR) ELISE CHEONG (KORYO TKW CLUB) NUR SYAFIQAH SHAHIRAH (PRO SPORT TKW)
HEAVY ABV 44 PORNARAK (THAILAND) NATASHA FANTONE (MTC – TEAM VICTORIA) CARISSA LOH (J H KIM TKW INST.) FARAH QISTINA KAMARUL ZAMAN (KORYO TKW CLUB)
         
         
FEMALE 18 ABV      
CATEGORY GOLD SILVER BRONZE-1 BRONZE-2
FIN BLW 47 NURUL ASHFALINA BT JOHARI (NATIONAL TEAM) CLARE FRANCIS (CHARLES RAWLINS TWD CTR)    
FLY 47-51 ELAINE TEO SHUEH FHERN (MALAYSIA NATIONAL TEAM) NURUL FAZLIN NATASHA ROSLAN (KORYO TKW CLUB) FATIN IZZATY ( KORYO) ANN MARIE DELL’ORSO (MTC – TEAM VICTORIA)
BANTAM 51-55 ERIN DANN (CHARLES RAWLIN TKD CTR) NURATHIKA MOHD ISA (DYNAMIC TKW MARTIAL ART ACADEMY) SITI FATIMAH REMY (KORYO TKW CLUB)  
FEATHER 55-59 ALANA POZZEBIN ERNI SYAZWANI BINTI AZMAN (UNIVERSITI MALAYA TKD TEAM) CHAW SHWU MUN (MOI’S TKD) NORADILAH BT OMAR (IIUM)
LIGHT 59-63 LIA KARINA MANSUR (JOGJAKARTA TKW CTR) NOOR IDAYU REMU (KORYO TKW CLUB) JASMINE CROSS (CHARLES RAWLINS TWD CTR) CHERYL DAI XI ER (J H KIM TKW INST.)
MIDDLE 67-72 LAURA BARTELS (CHARLES RAWLINS TWD CTR) YONG MUNG YEE    

5th Petaling International Taekwondo Championship 2009 Video Montage

July 20, 2009

You can watch the video montage for the 5th Petaling International Taekwondo Championship 2009 Malaysia recently held at Stadium Malawati Shah Alam Selangor at YOUTUBE. Just type tags search ’5th Petaling International TKD’. To own a full version DVD of the 2 days coverage please order through infohibur@yahoo.com.my or at taekwondopetaling.wordpress.com.

REMARK: THOSE WHO HAVE PARTICIPATED PLEASE COMMENT ABOUT THE TOURNAMENT SO THAT THE ORGANIZER WILL IMPROVE FOR THE FORTHCOMING 2011 TOURNAMENT.


5th Petaling International Taekwondo Championship 2009 Itenary Programme

July 6, 2009

championship programme


List of Participating Countries & Teams For the 5th Petaling International Taekwondo Championship 2009 Malaysia (WTF)

July 4, 2009
COUNTRY                                  TEAM NAME
AUSTRALIA CHARLES RAWLINS TAEKWONDO CENTRES
AUSTRALIA MELBOURNE TAEKWONDO CENTRE – TEAM VICTORIA
AUSTRALIA MELBOURNE TAEKWONDO CENTRE – TEAM TAEKWONDO
AUSTRALIA MELBOURNE TAEKWONDO CENTRE – POWER HOUSE
AUSTRALIA MELBOURNE TAEKWONDO CENTRE – TEAM CARLO
INDONESIA JOGJAKARTA TAEKWONDO CENTER
SINGAPORE J H KIM TAEKWONDO INSTITUTE
THAILAND THAILAND
SRI LANKA SRI LANKA
INDIA INDIA
SCOTLAND SCOTLAND
MALAYSIA NATIONAL TEAM
MALAYSIA ADVENTURE TAEKWONDO ACADEMY
MALAYSIA INTERNATIONAL ISLAMIC UNIVERSITY OF MALAYSIA
MALAYSIA DYNAMIC TAEKWONDO MARTIAL ARTS ACADEMY
MALAYSIA KC  TAEKWONDO ACADEMY
MALAYSIA KORYO TAEKWONDO CLUB
MALAYSIA PETALING TEAM
MALAYSIA PRO SPORT TAEKWONDO
MALAYSIA SPEED POWER TAEKWONDO (WTF)
MALAYSIA KLANG DISTRICT TAEKWONDO ASSOCIATION
MALAYSIA SAUJANA TAEKWONDO CLUB
MALAYSIA KUALA LANGAT DISTRICT TAEKWONDO ASSOCIATION

We from the Petaling Taekwondo would like to welcome all officials and exponents for this championship and wish as well all the best in this championship and have a pleasant stay here !


5th Petaling International Taekwondo Championship 2009 Malaysia Press Conference

July 3, 2009

About a weeks time the  5th Petaling International Taekwondo Championship 2009 Malaysia which will be held at Stadium Malawati Shah Alam from 11th to 12th July 2009. The inaugural will be officiated by the Chief Minister of Selangor Yg Bhg Tan Sri Dato’ Abdul Khalid bin Ibrahim. This event was organise by Petaling District Taekwondo Association along with Majlis Bandaraya Shah Alam (MBSA).

A total of 7 international countries will be participating with more than 300 exponents participating in this championship.Thus a press conference will be held on 7th July 2009, Tuesday at Setia Hall, Carlton Holiday, Shah Alam at 3.00 pm. This press conference will be attended by Mayor of  Shah Alam,  Mazalan Md. Noor. All major press and broadcasting units would be present at this press conference.


Organising Comittee Recce To Stadium Malawati Shah Alam

June 15, 2009

After last Organising Comittee meeting at Hotel Carlton Shah Alam, the comittee decide to go for a recce at Stadium Malawati Shah Alam on the 19th June 2009 at 9.00am.
Organising Comittee of 5th Petaling International Taekwondo Championship will visit the venue to evaluate and plan proper action prior to the upcoming prestigious tournament.


Follow

Get every new post delivered to your Inbox.